6th background BANNER new

Menu

Constantinos Petrides assumed office as Minister of Finance of the Republic of Cyprus on 3rd of December 2019. Prior to his appointment, he served as Minister of Interior (1 May 2017 - 3 December 2019) and Deputy Minister to the President of the Republic of Cyprus since (1st March 2013 – 30 April 2017). From September 2011 to February 2013 was the Director of the Office of the President of the Democratic Rally. In 2006 he was hired at the European Commission in Brussels where he worked as an economist at the Directorate General for Agriculture and the Directorate General for Competition until September 2011. During his stay at the European Commission he served as negotiator of trade liberalization agreements between the EU and third countries and also worked on issues of public aid in the field of transportations. From 2000 until 2006 he served as Senior Officer at the Association of Cyprus Banks and as representative of the Association to the European Banking Federation and the National Euro Changeover Committee. During the negotiations for Cyprus’ accession to the EU in 2000 he worked on issues of harmonization at the Directorate for EU-Cyprus relations of the Planning Bureau. He studied Economics at the University of Nottingham and then acquired an MSc in Political Economy of Transition in Europe from the London School of Economics and Political Sciences.

Back to Speakers